Käevõru ametüstiga (8mm) Vaata suuremalt

Käevõru ametüstiga (8mm, lihvitud tahkudega kivid)

KVAM0088Tahk

Uus

Käevõru ca 8mm läbimõõduga ametüsti lihvitud, tahkudega kividega. Pikkus ca 18.5 cm.

Rohkem infot

Toodet pole enam laos

9,75 €

Rohkem infot

Poolvääriskivi ametüst on lillakat tooni kvartsi erim, mis saab oma värvuse koostises olevatest rauaühenditest. Tihti hinnatakse ametüsti tema värvuse järgi, tumelillasi eksemplare peetakse hinnalisemateks. Siinkohal hoiataksin ametüsti praeguseid ja tulevasi omanikke, ärge jätke oma kallist kivi pikaks ajaks valguse kätte, kuna ametüsti lillakas toon võib valguse mõjul mõnevõrra tuhmudu.Töötlemata kujul müüakse ametsüste kobarate, üksikute tippude kui ka geoodidena (terved geoodid, geoodide tükid). Töödeldud kujul, pea kõigis võimalikes lihvides ja viisidel. Ka kodumaistes ehete kauplustes kohtame tihti ametüstidega kaunistatud kaelakeesid, sõrmuseid ja käevõrusid.

 

Üksik ametüsti tipp: hea läbipaistvusega        Ametüsti geoodi tükk: geoodi küljest murtud
üksik ametüsti tipp, reeglina on just kristalli      ametüsti kristallidega kaetud tükk.
tipud intensiivsemat tooni.

Leiukohad: USA, Inglismaa, Kanada, Brasiilia, Mehhiko, Siberi, India, Uruguai, Madagaskar. Nimetus ametüst tuleneb kreekakeelsest sõnast a-methystos, mis tõlgitult tähendab "mitte-purjus", nimelt usuti antiikajal, et ametüst kaitseb kandjat joobe eest ja üleüldse aitab pea ja mõtted selged hoida. Väga hinnatud kivi vanas Kreeka ja Egiptuse kultuuris, ka ajalooraamatutest tuntud võluval vaaraol Kleopatral olnud pilkupüüdev ametüstiga sõrmus, mis usuti olevat püüdnud endasse Rooma valitseja Julius Caesari ja Rooma tuntud väejuhi Marcus Antoniuse südamed. Peale seda muutusid ametüstidega ehted Rooma naiste seas populaarseks. Ametüsti peetakse ka üheks 12-est kalliskivist, mis katsid biibliloos kirjeldatud ülempreester Aaroni rinnaplaati. Liikudes ajaloos tänapäevale lähemale mainib veel märkimist fakt, et XVIII sajandil oli ametüsti ja teemandi hind sisuliselt võrdne, kuid juba XX sajandi algul oli ametüsti hind teinud läbi meeletu languse, tänu laialdaste leiukohtade avastamisele Uruguais ja Brasiilias. Laialdaste leiukohtade avastamine on ametüsti väärtusele mõjunud küll kehvasti, kuid on tänapäeval teinud selle väärika ajalooga kaunitari kõigile taskukohaseks. Okultismis on ametüstile omistatud veel rahustavat, negatiivseid keskkonnamõjusid neutraliseerivat ja needuste eest kaitsvat toimet.

Ametüsti murtud servadega tükk

Ametüsti geoodi suurusrekord kuulub Uruguai Valitsejannale ( The Empress of Uruguay). Uruguai kaevanduses leitud 3,27 meetri kõrguse geoodi välja kaevamine ja maapinnale toomine võttis kolm kuud aega. Kui geoodi ühte külge ettevaatlikud avavused tehti oli üllatus suur, maailma suurim 2,5 tonni kaaluv geood oli kaetud erakordselt kõrgekvaliteediliste kristallidega, mis vastavad ehtekividele seatud kvaliteediklassi nõuetele. Hetkel kuulub hiiglaslik geood erakogusesse ja on vaatamiseks välja pandud Austraalias.