Töötlemata püriit Vaata suuremalt

Püriit, üksik kristall (ca. 1 cm)

PYRI3444

Uus

Püriidi (rahvakeeli tuntud ka kui kassikuld) üksik kristall.  Küljepikkus ca. 1 cm. Päritolu - Hispaania. 

Rohkem infot

1,75 €

Rohkem infot

Püriit

Püriiti tuntakse ka hüüdnimega kassikuld. Seda seetõttu, et ta sarnaneb välimuselt mõnevõrra kullaga. Püriidil on kollakas kuldne läige (vahel võib toon olla natuke rohekas-kollane). Püriit moodustab tavaliselt kuubilisi kristalle, harvem ka dodekaeederilisi.Võib leiduda ka lamedate, ümarate, õhukeste diskidena muude kivimite peal. Väga kaunid on püriidi üksikud kuubi-kujulised kristallid. Tõeline looduse meistriteos! Põnev on uurida ka väikeste püriidi kristallide massist koosnevat materjali, kus pisikeste kristallide seas torkavad silma ka üksikud suuremad kuubilised kristallid. Püriiti võib leiduda ka üksikute sätendavate pisikeste kristallidena teistes kivimites. Lasuriidi (lapis lazuli) tumesinisel taustal mõjuvad sätendavad püriidi kristallid kui tähed sinises taevas. Just selliselt, tähed tumesinises taevas, kirjeldasid lasuriidis sisalduvaid püriidi kristalle egiptlased. Pisikesi üksikuid püriidi kristalle või püriidi kristallide pisikesi pesasid võib leida ka meie Eesti paekivist.

Ameerika põliselanikud indiaanlased, peavad püriiti võimsaks ravi- ja maagiakiviks. Püriidist valmistasid nad spetsiaalseid väeesemeid. Okultismis laiemalt peetakse püriidist lugu kui kaitsekivist, mida kantakse tehes ohtlikku tööd või mis võetakse kaasa, kui teekond viib kodust kaugemale. Püriiti sobib ka oma töölaual. Ta aitab saada üle tööstressist ja väsimusest ning aitab keskenduda uutele saavutustele. Püriit lisab enesekindlust ja aitab tõsta eneseväärikust. Ei soovitata kinkida või kanda niigi väga mehistel nö. macho-meestel.

Kuna mineraal sisaldab olulisel määral ka rauda, tuleks seda hoida kuivana, niiskusega kokkupuutudes võib see oksüdeeruda. Roostetades kaotab püriit oma ilusa kuldse läike. Püriidist tehakse ka ehteid - ripatseid ning käevõrusid.